Izlet Baćinska jezera – Metković – Vid – Ploče

Autor: Marin Perko, 23. 5. 2017.

Kako je prošao izlet možete vidjeti OVDJE, a ako želite znati nešto više o mjestima koje smo posjetili obavezno pročitajte tekst ispod:

Prvo smo posjetili Baćinska jezera, udaljena 25 km od Drvenika. Domaćini su nas dočekali s svježim jagodama. Baćinska jezera su skup jezera u mjestu Baćina uz grad Ploče na desnoj strani ušća rijeke Neretve u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Sastoje se od šest spojenih i jednog odvojenog jezera. Voda je u njima slatka, a ima i izvora koji su povezani direktno s morem. Na jezerima su tri mala otočića te dva tunela. Tamo smo naišli i na, poznate po čuvenju, ljude iz močvare.

Zatim smo došli u Metković. U Metkoviću smo posjetili prirodoslovni muzej osnovan 1952. god. Sam Metković je najveći grad u ovom dijelu Dalmacije s 16.788 stanovnika. Na dan naše posjete grad je bio posebno „živ“ pošto je bio zadnji dan škole za maturante. Tamo je bio nekakav cirkus...svi su igrali nogomet...a mi smo se sakrili od jakog sunca i otišli u obližnji restoran jesti pizzu.

Put nas je odveo nazad na drugu stranu Neretve, u malo mjesto Vid, samo tri kilometra od Metkovića, izgrađeno uz obalu rijeke Norin, desne pritoke rijeke Neretve na mjestu nekadašnjeg rimskog grada Narone. Prvo smo otišli provjeriti kakav je pogled na dolinu poviše Vida, na mjestu gdje je danas Župna crkva Gospe Snježne (lokalnog naziva Gospe Ledene). Tamo se nalazi i kip našeg kneza Domagoja, kojeg su naši učenici "opkolili". Na nekadašnjem antičkom forumu danas se nalazi Arheološki muzej Narona kojeg smo posjetili i oduševili se. Sam muzej je sagrađen 2007. god. na samim ostacima hrama  posvećenom božanskom Augustu. Ukupno je izloženo oko 900 nalaza (kipovi, keramika, nakit, staklo, novac...) s različitih lokacija u Naroni, a datiraju od kraja 3. stoljeća pr. Kr. do 15. stoljeća po. Kr. Kraj muzeja smo se okrijepili u "Zavali", al ne u našoj Hvarskoj Zavali već u lokalnom svratištu spomenutog imena.

Izlet smo završili u Pločama. Ploče su danas lučki gradić na ušću Neretve. U Pločama živi nešto više od 6500, u široj okolici oko 11000 stanovnika.

Nakon toga smo putovali 30ak minuta do Drvenika, i nakon još 30ak minuta vožnje trajektom stigli u naš Sućuraj.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Ante Anđelinović - Sućuraj / Sućuraj bb, HR-21469 Sućuraj / os-aandjelinovic-sucuraj.skole.hr / ured@os-aandjelinovic-sucuraj.skole.hr